EducationalForeign විදේශිය පුවත්

ඔබට කොරෝනා වයිරසය දෙවරක් ආසාධනය විය හැකිද?

Can you catch the corona virus twice?

කොවිඩ් -19 වෙතින් යථා තත්ත්වයට පත්වීම ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියෙන් ඇති කරනවාද, ඒසේ වෙනවානම් ඒය මගින් කිසියම් ප්‍රතිශක්තිකරණ ආරක්ෂාවක් කොරොනා වෛරසයට එරෙහිව දිගු කාලීනව අපට ලබා දෙනවාද යන්න දැන ගැනීමට තවමත් ප්‍රමාණවත් සාක්ෂි ලැබි නොමැත.

ඔබ කොවිඩ් -19 වැළදි සුවය ලබා ඇති බව සිතන්න.ඔබ දැන් වෛරස් රෝගයෙන් නිදහස්ද, නැතිනම් ඔබට එය නැවත ආසාධනය වීමට හැකිද? තවමත් ඒය අපි නොදන්න ඒක තමා දැනට කියන්න පුලුවන්.

පෙබරවාරියේදී, ජපානයේ කාන්තාවක් කෝවිඩ් -19 රෝගය සුවවිමෙන් පසු සියලු පරික්ෂණ වලින් ඒය තහවුරු කර ඇති පසුබිමක දෙවන වරටත් SARS-CoV-2 වෛරසය සඳහා පරික්ෂණයකදි ධනාත්මක ප්‍රතිඵල පෙන්නු බවට වාර්තා පළ විය. ජපානයේ තවත්පුද්ගලයේකුගේද මේ ආකාරයටම දෙවන වරට SARS-CoV-2 සදහා ධනාත්මක ප්‍රතිඵල ලැබි ඇත.දෙවන ධනාත්මක කරුණු පිළිබඳ සිද්ධීන් චීනයෙන් ද ආනාවරණය වී ඇත.

මිනිසුන් වෛරසයට ප්‍රතිශක්තිය වර්ධනය නොකරනු ඇතැයි යන බිය මෙම ආනාවරණත් සමග මතු වී තිබේ. මෙයින් අදහස් කරන්නේ, අපට ප්‍රතිඵලදායී එන්නතක් ලබා ගන්නා තුරු, අප සැමට නැවත නැවතත් ආසාදන ඇතිවිය හැකි බවයි.

නමුත් විද්‍යාව තවමත් අවිනිශ්චිතය. ෆ්ලොරිඩා විශ්ව විද්‍යාලයේ ඉරා ලෝන්ගිනි පවසන්නේ “නැවත ප්‍රතිනිර්මාණය කිරීම පිළිබඳ සාධක හා සාක්ෂි තිබේ, නමුත් අපි එය නොදනිමු. නිව් යෝර්ක්හි කොලොම්බියා විශ්ව විද්‍යාලයේ ජෙෆ්රි ෂාමන් පවසන පරිදි, භාවිතා කරන ලද පරීක්ෂණ විශ්වාස කළ නොහැකි විය හැකි අතර එය වෙනත් ශ්වසන වෛරස් සඳහා වන පරීක්ෂණ වල ගැටළුවක් විය හැකි බවය.

කුඩා සත්ව අත්හදා බැලීම්වල මුල් ප්‍රතිඵල සැනසිලිදායක ය. බීජිං හි චීන වෛද්‍ය විද්‍යා ඇකඩමියේ කණ්ඩායමක් වෛරසයට rhesus macaques හතර දෙනෙක් නිරාවරණය කළහ. සතියකට පසු, සිව්දෙනාම කෝවිඩ් -19 වැනි රෝග ලක්ෂණ වලින් පෙළෙන අතර ඉහළ වෛරස් ඝනත්වයකින්ද යුක්තව සිට ඇත. සති දෙකකට පසුව, මැකෙක්ස් සුවය ලබා ඇති අතර ඔවුන්ගේ රුධිර ප්‍රවාහයේ වෛරසයට ප්‍රතිදේහ ඇති බව තහවුරු විය.

පර්යේෂකයන් ඉන් දෙදෙනෙක්ට නැවත වෛරසය ආසාධනය කිරීමට උත්සාහ කළ නමුත් එය අසාර්ථක වූ අතර එයින් ඇඟවෙන්නේ සතුන් වෛරසයට එරෙහි ප්‍රතිශක්තියෙන් යුතු බවය.මේරිලන්ඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ ඇල්ෆ්‍රෙඩෝ ගාර්සිනෝ-ඩෙමෝ පවසන පරිදි “මෙම සොයා ගැනීම වෛරසයට එරෙහිව ආරක්ෂිත ප්‍රතිශක්තියක් ඇති කළ හැකි බව යෝජනා කරයි.

නමුත් එයින් අදහස් කරන්නේ දිගු කාලීන ප්‍රතිශක්තියක් නොවේ. මිනිසුන් අතර සංසරණය වන තවත් කොරොනා වෛරස් ඇති අතර ඒවා ප්‍රතිශක්තිය ඇති කළද මෙය පවතින්නේ නැත. ලන්ඩනයේ ඉම්පීරියල් කොලේජ් හි පීටර් ඔපෙන්ෂෝ මෙසේ පවසයි.

“වෛරසය ඉතා අළුත් බැවින්, ආසාදනය මගින් ජනනය වන යම් ආරක්ෂාවක් කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්දැයි අපි තවමත් නොදනිමු. ඔපෙන්ෂෝ පවසන්නේ ආසාදනයෙන් සුවය ලැබූ අයගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ ප්‍රතිචාර පිළිබඳව සොයා බැලීමට අපට හදිසි පර්යේෂණ අවශ්‍ය බවයි.
එක්සත් රාජධානියේ පිර්බ්‍රයිට් ආයතනයේ එරිකා බිකර්ටන් පවසන්නේ “SARS-CoV-2 සඳහා ප්‍රතිශක්තිය තවමත් හොඳින් වටහාගෙන නොමැති අතර ප්‍රතිදේහ ප්‍රතිචාරය කෙතරම් ආරක්‍ෂිත වේදැයි අපි නොදනිමු.

“සාමාන්‍ය කොරෝනා වයිරස් ආසාදන සඳහා ඔබට කල් පවතින ප්‍රතිශක්තියක් නොලැබේ” කියා ලෝන්ගිනි පවසයි. “ඔබට නැවත නැවතත් ආසාදනය විය හැකිය. එය සත්‍යයක් නම් මෙම නව කොරොන වයිරසය ගැන අපි නොදනිමු.”

අනෙකුත් බෝවන රෝග විශේෂඥයින් වඩාත් ශුභවාදී ය. “SARS-CoV-2 ආසාදනය ආරක්ෂිත ප්‍රතිදේහ ප්‍රතිචාරයකට තුඩු දෙන බවට සාක්ෂි වැඩි වැඩියෙන් ඒත්තු ගැන්වී ඇත. ලන්ඩන් සනීපාරක්ෂක හා නිවර්තන වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ මාටින් හිබර්ඩ් මෙසේ පවසයි. “මේ පිළිබඳව සහතික වීමට අපට තවත් සාක්ෂි අවශ්‍ය වුවද, සුවය ලැබූ පුද්ගලයින්ට නැවත SARS-CoV-2 ආසාදනය වීමට ඉඩක් නැත.”

සකස් කිරිම හා මුලාශ්‍ර Graham Lawton
www.tap.lk [email protected] Can you catch the coronavirus twice?

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Close