Biology ජෛවීය විද්‍යාForeign විදේශිය පුවත්Science

කොරෝනා වෛරස් සදහා ප්‍රතිකාර කළ හැකි ඖෂධ මොනවාද? අපට ඒවා ලබා ගත හැක්කේ කවදාද?

What drugs could work and when can we get them for coronavirus treatment?

නව කොරෝනා වයිරසයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා පර්යේෂකයන් රෙමෙඩිසයිවර් සහ හයිඩ්‍රොක්සික්ලෝරෝක්වින් ඇතුළු නවතම ඖෂධ 60 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් විමර්ශනය කරමින් සිටී.මේ දක්වා ඒවායේ ප්‍රගතිය කේසේද යන්න විමසා බැලීම මෙම ලිපියේ අරමුණය.

එය පෙබරවාරි 17 වන දිනය. 300 කට අධික පිරිසක් ටෝකියෝ හි හනෙඩා ගුවන්තොටුපලේ බලා සිටියේ අංක 747 භාණ්ඩ ගුවන් යානා ව පැමිනෙන තෙක්ය.මෙම පිරිස ජපානයේ වෙරළට ඔබ්බෙන් නැංගුරම් ලා ඇති දියමන්ති කුමරිය නම් නැවෙන් සතියක නිරෝධායනයෙන් පසු එක්සත් ජනපදයට යැමට බලාසිටි අයවළුන්ය. මොවුන්ගෙන් කොවිඩ් -19 සඳහා දහහතර දෙනෙකු ආසාධිතයන් බව පරීක්‍ෂා කර හදුනාගෙන ඇත.

ගෝලීය සායනික පරීක්ෂණයක කොටසක් ලෙස 14 දෙනාගෙන් එක් අයෙකුට රෙමෙඩිසිවර් නම් පර්යේෂණාත්මක ප්‍රතිවෛරස් ඖෂධ ලබා දෙන ලදී. මෙම ලිපිය සකස් කරන මොහොත වන විට, ලොව පුරා සිටින කෝවිඩ් -19 රෝගීන් සිය ගණනක් අඛණ්ඩ අත්හදා බැලීම්වල කොටසක් ලෙස මෙම ඖෂධ ලබාගෙන ඇත.

රෙම්ඩෙසිවර් ප්‍රථම වරට ඉබෝලාට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා 2010 මැද භාගයේදී සංවර්ධනය කරන ලදී. එම වෛරසයට එරෙහිව එය අකාර්යක්ෂණිය සොයාගනු ලැබුවක් වුව ද, එය SARS වලට හේතු වන කොරෝනා වෛරස් වලට එරෙහි මුල් අත්හදා බැලීම් වලදී බලාපොරොත්තුවක් දල්වන ලදි. අළුත් කොරෝනා වෛරසය වන SARS-CoV-2 ට එරෙහිව එය ක්‍රියා කරනු ඇතැයි බොහෝ දෙනා බලාපොරොත්තු වන්නේ ද එබැවිනි. ඉල්ලුම දැනටමත් ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර, එහි නිෂ්පාදකයා වන ගිලියද් සයන්ස් විසින් මෑතකදී පරීක්ෂාවට ලක් නොවූ ඖෂධ සඳහා සානුකම්පිත-භාවිතා කිරීමේ යෝජනා ක්‍රම යටතේ ඖෂධ සොයන අත්හදා බැලීම්වලින් බැහැර පුද්ගලයින්ට භාවිතා කිරිමට ලබා දීම නතර කිරීම සිදුවිය.

නමුත් නව කොරෝනා වයිරසයට එරෙහිව රෙමෙඩිසයිවර් හෝ වෙනත් ඖෂධයක් ක්‍රියා කරයිදැයි අපි තවමත් නොදනිමු. කොවිඩ් -19 වැළදෙන පුද්ගලයින්ගෙන් සියයට 80 කට රෝහල් ප්‍රතිකාර අවශ්‍ය නොවන අතර, ඇතුළත් කර ගන්නා අයට ප්‍රතිඵලදායී ඖෂධ අවශ්‍ය වේ, එයට තවත් මාස කිහිපයක් ගත විය හැකිය.

අප සොයා බැලිය යුත්තේ ඖෂධ කොතැනද වැඩ කරන්නේ සහ වැඩ කිරීමට බොහෝ දුරට ඉඩ ඇති උපායමාර්ග මොනවාද යන්නයි. දැනට පවතින ඖෂධ සහ චිකිත්සාව මුල සිටම සැලසුම් කර ඇති අතර වාර්තාගත වේලාවට අවම වශයෙන් විවිධ සංයෝග 60 ක් වත් විමර්ශනය කෙරේ.

කොවිඩ් -19 සමඟ සටන් කිරීමට මිනිසුන්ට උදව් කරන්නේ කෙසේදැයි සොයා ගැනීමට, අප මුලින්ම තේරුම් ගත යුත්තේ එය වෛරසයට හානියක් කරන්නේ කෙසේද යන්නයි. කොවිඩ් -19 වෛරසය දෙසැම්බරයේ අගභාගයේදී ලෝකයේ අවධානය දිනාගත් බැවින්, අපගේ ශරීරයට එය කරන්නේ කුමක්ද යන්න පිළිබඳව වෛද්‍යවරුන්ට සහ පර්යේෂකයන්ට බොහෝ දේ සොයා ගැනීමට හැකි වී තිබේ. කොරෝනා වෛරසය යමෙකුට ආසාදනය වූ විට, එය ඔවුන්ගේ සෛල වලට ඇතුළු වී, ඔවුන්ගේ ප්‍රෝටීන් සාදන යාන්ත්‍රණය සූරාගෙන වෛරසයේ පිටපත් සෑදීමට පටන් ගනී. මෙම වෛරස් අසල්වැසි සෛල වලට ඇතුළු වන අතර චක්‍රය නැවත නැවත සිදු වේ. මෙම වෛරස් ආක්‍රමණය අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට රහසින් සිදුවේ.මිය යන සෛල මඟින් රෝග කාරකයක් ඇති බවට ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දැනුවත් කිරීම සඳහා වෛරසයේ කොටස් පෙන්වයි.

මුර සංචාරයේ යෙදෙන ප්‍රතිශක්තිකරණ සෛල ප්‍රහාරය හඳුනාගත් පසු, සයිටොකයින නම් රසායනික ද්‍රව්‍ය ස්‍රාවය කිරීමෙන් අනතුරු ඇඟවීමේ ශබ්දය වැඩි කරයි. මෙතැන් සිට, එය වඩාත් ඉක්මණින් ප්‍රතිචාර දැක්විය හැකි දැයි බැලීමට වෛරසය සහ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය අතර තරඟයකි. චීන වාර්තා පිළිබඳ එක්සත් ජනපද රෝග පාලන හා වැළැක්වීමේ මධ්‍යස්ථාන විශ්ලේෂණයකට අනුව, පුද්ගලයින් පස් දෙනෙකුගෙන් හතර දෙනෙකු තුළ, ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය පහසුවෙන් ජය ගනී. මෙම පුද්ගලයින්ට කිසිදු රෝග ලක්ෂණයක් හෝ සීතල හෝ උණ වැනි දෙයක් අත්විඳිය නොහැක. අනෙක් අය වඩාත් දරුණු ලෙස රෝගාතුර වී බොහෝ විට ජීවිතයට තර්ජනයක් වන නියුමෝනියාව වර්ධනය කර හුස්ම ගැනීමට වෙහෙසෙති.

එවැනි දරුණු රෝගාබාධ සඳහා එක් හේතුවක් විය හැක්කේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය වෛරසයට එරෙහිව සටන් කිරීමට ගන්නා උත්සාහයන් නිසා ඇති වන හානියයි. එය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා, ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ආසාදිත සෛල වලට සියදිවි නසා ගැනීමට පවසයි. එය ඵලදායී වන නමුත් මිය ගිය හා මිය යන සෛල විශාල සංඛ්‍යාවක් නිසා අධික පිරිවැයක් දරයි. සයිටොකයින මට්ටම ඉහළ යන විට ඒවාට අතිරික්ත ප්‍රදාහයක් ඇති කළ හැකිය. දරුණු අවස්ථාවන්හිදී, මෙම සයිටොකීන් කුණාටුවක් ඇති කරයි, එහිදී තරල හා ප්‍රතිශක්තිකරණ සෛල විශාල සංඛ්‍යාවක් පෙණහලුවලට ගලා යා හැකිය. ලන්ඩන් රෝහලේ යුනිවර්සිටි කොලේජ් හි රූමැටෝ විද්‍යාඥ ජෙසිකා මැන්සන් පවසන්නේ “එය ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දැඩි ලෙස සක්‍රීය කර ඇති අතර එය ක්‍රියා විරහිත කරන්නේ කවදාදැයි දැන ගැනීමට මනාව සකසා ඇත. “ආසාදනයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා අවශ්‍ය වන ගිනි අවුලුවන සයිටොකයින ධාරකයට දැඩි හානියක් කිරීමට පටන් ගනී.”

ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය පාලනයෙන් තොර වූ විට, එම හානිය උග්‍ර ශ්වසන අපහසුතා සින්ඩ්‍රෝමය මෙන්ම සෙප්සිස් ලෙස හැඳින්වෙන මාරාන්තික තත්වයකට හේතු විය හැකි අතර එය බහු අවයව අසමත්වීමට හේතු වේ. වසර මිලියන ගණනක පරිණාමය මගින් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට තමන්ගේම තිරිංග හා ත්වරකය සමතුලිත කිරීමට ඉඩ සලසන සංකීර්ණ ප්‍රතිපෝෂණ පද්ධතියක් නිර්මාණය කර ඇත. සයිටොකීන් කුණාටුවකදී, ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය විසින් තිරිංග පෙඩලය පොලවටම දමා ඇති අතර තිරිංග නම් තවදුරටත් ක්‍රියා නොකරයි.

මේ වන විට, කොවිඩ් -19 ආසාධිතයන්ගෙන් රෝහල් රැකවරණය අවශ්‍ය පුද්ගලයින් සඳහා අපට ඇති ප්‍රතිකාර නම් තරල, වේදනා නාශක සහ උණ අඩු කරන ඖෂධ සහ අවස්ථාවාදී බැක්ටීරියා ආසාදනවලට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා ප්‍රතිජීවක. බරපතල ලෙස පෙනහළු ක්‍රියාකාරිත්වය අඩපණ වී ඇති අය සඳහා හුස්ම ගැනීමට වාතාශ්‍රය ලබා දෙන යන්‍ත්‍ර සවිකරණු ලැබේ. මෙම සියලු ක්‍රියාමාර්ග මඟින් පුද්ගලයෙකුගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ක්‍රියාත්මක වී වෛරසයෙන් මිදීමට හැකි වන තෙක් ජීවත්ව සිටීමට කාලය ලබාගැනිම සිදුකරයි. නමුත් සයිටොකීන් කුණාටුවක් ගැටලුවේ කොටසක් බවට පත්වුවහොත් වෛද්‍යවරුන්ට මොනවාද ඇති විකල්ප.

අපගේ ශරීරවලට වඩා හොඳ අවස්ථාවක් ලබා දීම සඳහා, ඖෂධ පර්යේෂකයන් ප්‍රධාන උපාය මාර්ග තුනක් අනුගමනය කරයි. පළමුවැන්න නම් වෛරසයට පිටපත් සෑදීමට ඇති හැකියාව නැවැත්වීමට හෝ මන්දගාමී කිරීමට ප්‍රතිවෛරස් ඖෂධ භාවිතා කිරීම සහ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට හිතකර ලෙස කාලය ලබා ගැනීමයි. මාර්තු 19 වන දින චීනයේ නැන්චැං හි රෝහලකට ඇතුළත් කළ පුද්ගලයින් පිළිබඳ අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ කෝවිඩ් -19 සමඟ මෘදු රෝගයකින් පෙළෙන අයගේ ශරීරයේ වෛරසය අඩු බවයි. මෙයින් ඇඟවෙන්නේ වෛරස් ප්‍රමාණය අඩු කිරීමෙන් රෝග ලක්ෂණ අඩු විය හැකි බවයි. දෙවන උපායමාර්ගය වන්නේ ප්‍රතිදේහ හඳුනා ගැනීමයි – අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ආසාදනයකට ප්‍රතිචාර වශයෙන් නිපදවන ප්‍රෝටීන වෛරසයට එරෙහිව ක්‍රියා කරන අතර වෛරසයට එරෙහිව ප්‍රතිදේහ යෙදවීම මගින් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය පාලනයෙන් තොරව ක්‍රියාකිරිම නතර කිරීමයි. මැන්සන් පවසන පරිදි එය ක්‍රියා විරහිත කිරීම නොවේ, එමඟින් පුද්ගලයෙකුට වෛරසයට එරෙහිව සටන් කිරීමට නොහැකි වනු ඇත, නමුත් එය ටිකක් විතර පාලනය කිරිමට පෙළබෙ.

පරීක්ෂාවට ලක්ව ඇති ඖෂධ දුසිම් ගණනක ප්‍රධාන අරමුණු මේවා වන අතර, ඒවායින් බොහොමයක් වෙනත් තත්වයන්ට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා එක්සත් ජනපද ආහාර හා ඖෂධ අධිකාරි පරිපාලනය විසින් දැනටමත් අනුමත කර ඇති අතර, එමඟින් ඒවා කෙතරම් ඉක්මණින් ලබා ගත හැකිද යන්න අනුව ඒවා covid-19 ප්‍රතිකාර කිරිමට භාවිතා කිරිමේ කාල වකවානු තිරණය වේ.නමුත් නව වෛරසයම ඉලක්ක කල ප්‍රතිකාර ක්‍රම මෙම වෛරස් ආසාදනයට එරෙහිව විශේෂයෙන් භාවිතා කිරීමේ වාසියක් ඇති අතර එමඟින් ලැබෙන ප්‍රතිඵල ඒවා වඩාත් ඵලදායී වනු ඇත.

රාක්කයෙන් ඉවතට ගැනීමට බොහෝ ප්‍රතිවෛරස් අප සතුව නොමැත නමුත් 1963 සිට 90 කට වඩා අනුමත කර ඇත. හර්පීස් සිම්ප්ලෙක්ස් සඳහා ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා අයිඩොක්සුරයිඩින් සදහා අනුමැතිය ලබා දී ඇති නමුත්, බොහෝ ඒවා ඵලදායී වන්නේ එක් වර්ගයක වෛරසයකට එරෙහිව පමණි. මේ නිසා නව වෛරස සදහා අප සතු ප්‍රතිවෛරස් භාවිතය යෝජනා කිරිම ගැටලු සහගතය.වෛරස් ඔවුන්ගේ බොහෝ කාර්යයන් සඳහා ඔවුන්ගේ ධාරකයා මත විශ්වාසය තබා ඇති හෙයින්, අපටත් හානියක් නොවන පරිදි ආක්‍රමණිකයන් විනාශ කරන ඖෂධ නිර්මාණය කිරීම අභියෝගයකි.

මෙම ගැටළු දෙකටම විසඳුම් සෙවීම සඳහා 2010 දී එක්සත් ජනපදයේ ජාතික අසාත්මිකතා හා බෝවන රෝග පිළිබඳ ආයතනය (NIAID) වඩාත් පුළුල් පරාසයකින් යුත් ප්‍රතිවෛරස් නිපදවීම මෙන්ම විවිධ බැක්ටීරියා වලට එරෙහිව ඵලදායී වන පුළුල් පරාසයක ඇති ප්‍රතිජීවක නිපදවිම සම්බන්ධවද ආයෝජනය කිරීමට පටන් ගත්තේය. මෙහි ඉලක්කය වූයේ විවිධ වෛරස් වලට එරෙහිව ක්‍රියා කළ හැකි ප්‍රතිවෛරස් නිර්මාණය කිරීමයි. මෙහිදි NIAID සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කළ ගිලියද් නම් සමාගම රෙමෙඩිසිවර් (remdesivir )නිපදවිමට සමත් විය.

කොංගෝ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ජනරජයේ ඉබෝලා වසංගතය පැතිරිමේදි ඉබෝලා රෝගයට එරෙහි මූලික අත්හදා බැලීම් වලදි යහපත් ප්‍රතිඵල ලබා දුන් අතර 2018 දී ගිලියද් විසින් මහා පරිමාණ සායනික පරීක්ෂණයකදී ඖෂධය පරීක්ෂා කරන ලදී. රෙමෙඩිසිවර් ද වෙනත් ප්‍රතිකාර මෙන්,මරණ වළක්වා නැති බව පෙන්නුම් කළ විට, එය අත්හිටුවන ලදි.

කෙසේවෙතත්, මීට පෙර ඖෂධයේ වැඩි දියුණු කිරිමේදි පර්යේෂකයන් විසින් තවත් ශ්වසන රෝගයක් වන SARS සහ MERS වලට හේතු වන කොරොනා වෛරස වලට එරෙහිව රෙමෙඩිසයිවර් පරීක්ෂාවට ලක් කර ඇත. සෛල හා මීයන් යන දෙකෙහිම කරන ලද අධ්‍යයනයන්ගෙන් හෙළි වූයේ වෛරස් ප්‍රතිවර්තනය වීම වැළැක්වීමට ඖෂධයට හැකි බවයි – නව කොරෝනා වයිරසයට එරෙහිව ද එය ක්‍රියා කළ හැකි යැයි බලාපොරොත්තු වේ. මෙම සොයාගැනීම් සහ ඉබෝලා රෝගයට එරෙහි පරීක්ෂණයේ කොටසක් ලෙස ඖෂධය දැනටමත් ආරක්ෂිත අත්හදා බැලීම් සමත් වී ඇති හෙයින්, එය වේගයෙන් කෝවිඩ් -19 චිකිත්සාව සඳහා වන තරඟයේ පෙරමුණ ගෙන සිටී. රෙමෙඩිසයිවර් තක්සේරු කරන විශාල සායනික අත්හදා බැලීම් හතරක් එක්සත් ජනපදයේ සිදු වෙමින් පවතින අතර මේවා චීනයේ අත්හදා බැලීම් සමඟ ඒකාබද්ධව මෙම මාසය අවසන් වූ වහාම මූලික ප්‍රතිඵල ලබා දිය යුතුය.

පෙබරවාරි අග දී, ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ සහකාර අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් බෘරස් අයිල්වර්ඩ් පැහැදිලිවම මෙසේ පැවසීය “සැබෑ කාර්යක්ෂමතාවයක් ඇතැයි අපි සිතන එකම ඖෂධයක් මේ වන විට තිබේ,” තව දුරටත් ඔහු පැවසුවේ. “එය නැවත සකස් කිරීමකි.”

එහෙත් ඔහු සහ මෙම වසංගතයේ ඉදිරි පෙළේ ක්‍රියාකාරි වන අනෙකුත් මහජන සෞඛ්‍ය නිලධාරීන් අවධාරණය කරණුයේ නිසි ආරක්ෂාකාරි ක්‍රියාදාමයේ ඇති වැදගත් කමයි. “අපි උත්සාහ කරන්නේ ඇමරිකානු ජනතාවට බලපෑමක් ඇති කළ හැකි යමක් සෑදීම අතර සමතුලිතතාවයක් ඇති කිරීමටයි, ඒ සමඟම අපි එය කරන්නේ එය සැබවින්ම ආරක්ෂිතද යන්න තීරණය කිරීම සඳහා තොරතුරු ලබා දෙන මුලික ලේඛණ අනුවය”. මාර්තු 20 වන දින NIAID හි ප්‍රධානී ඇන්තනි ෆවුසි පැවසීය.

වරක් එච්.අයි.වී වලට එරෙහිව භාවිතා කරන ඖෂධ ඇතුළු ප්‍රතිවෛරස් පරීක්ෂා කිරීම සඳහා වූ වෙනත් උත්සාහයන් මෙන්ම බොහෝ කණ්ඩායම් දැන් දිගු කලක් තිස්සේ මැලේරියා ඖෂධ ක්ලෝරෝක්වීන් සහ එහි සමීප ඥාති සහෝදරයා වන හයිඩ්‍රොක්සික්ලෝරොක්වීන් භාවිතය ඇගයීමට ලක් කරති. මැලේරියා පරපෝෂිතයා ඒවාට බෙහෙවින් ප්‍රතිරෝධී වී ඇති නිසා ලෝකයේ වෙනත් ප්‍රදේශවල මෙම ඖෂධ තවදුරටත් භාවිතා නොකෙරුණද, පෙබරවාරි මස මුලදී චීනයේ වුහාන් වෛරස් විද්‍යා ආයතනයේ පර්යේෂකයන් විසින් මෙහෙයවන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ ඒවා මිනිස් සෛලවල යම් ප්‍රතිවෛරස් ක්‍රියාකාරිත්වයක් පෙන්නුම් කරන බවයි.

වඩාත් මෑතකදී, ප්‍රංශ වෛද්‍යවරු ප්‍රසිද්ධ කල කුඩා පර්යේෂණයකට අනුව කොවිඩ් -19 සහිත පුද්ගලයින් 26 දෙනෙකුගෙන් සමන්විත කාණ්ඩායමකින් 10 දෙනෙකුට දිනකට තුන් වතාවක් හයිඩ්‍රොක්සික්ලෝරොක්වීන් ලබා දුන් අතර සමහර අවස්ථාවල ප්‍රතිජීවක ඇසිට්‍රොමොසින් ද ලබා දි ඇති අතර දින 10 කට පසු, ප්‍රතිකාර ලබාගත් අයගේ රුධිරයේ වෛරස් අනිත් 16 දෙනාට වඩා අඩුවෙන් ඇති බව වාර්තා වේ.

එම කුඩා අධ්‍යයනයෙන් එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්, මෙන්ම ලංකාවේ ඒක්තරා දේශපාලකයෙක් ඹෟෂධ ගැන අදහස් දැක්විමට පෙළඹුණු අතර, පසුව ඒය බොහෝ සෙයින් අවමානයට ලක් විය. මෙම සොයාගැනීම් “නන්දෙඩවිල්ලක්” බවට වැඩි කල් නොගොස් පසක් වු අතර ඒයට හේතු වුයේ , අධ්‍යයනය කුඩා හා දැඩි ලෙස සැලසුම් කර නැති නිසාය

දැන් හයිඩ්‍රොක්සික්ලෝරොක්වයින් පිළිබඳ සායනික අත්හදා බැලීම් කිහිපයක් ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතින අතර, මාර්තු 24 වන දින නිව්යෝක් නුවරදී ආරම්භ වූ අතර, ඇසිට්‍රොමොසින් සමඟ ඒකාබද්ධව ඖෂධය ඇගයීමට ලක් කෙරේ. එහි කාර්යක්ෂමතාව සනාථ වුවහොත්, හයිඩ්‍රොක්සික්ලෝරෝක්වීන් හි අඩු පිරිවැය සහ සුදානම් වීම පුළුල් භාවිතය සඳහා මහා පරිමාණ නිෂ්පාදන පහසු කිරීම කළ යුතුය. ට්‍රම්ප්ගේ උද්යෝගය නොතකා, මෙම එක් විසඳුමක් කෙරෙහි ඕනෑවට වඩා බලාපොරොත්තු තබා ගැනීම ගැන සමහරු සැලකිලිමත් වෙති.

මෙම අවස්ථාවෙහිදී, හයිඩ්‍රොක්සික්ලෝරොක්වයින් පිළිබඳ උපකල්පනය එහි අව්‍යාජ පොරොන්දුවට වඩා අපගේ බලාපොරොත්තු සුන්වීම ගැන වැඩි යමක් පවසයි, නිව්යෝර්ක්හි රොචෙස්ටර් විශ්ව විද්‍යාලයේ අණුක ජීව විද්‍යාඥයෙකු සහ සමාගමක නිර්මාතෘ හැරල්ඩ් ස්මිත් පවසන්නේ නව කොරොන වයිරසයට එරෙහිව ප්‍රතිවෛරස් ප්‍රතිකාරයක් NIAID අරමුදල් සමඟ සංවර්ධනය කරන බවයි. . “මෙම ඉටි-බිට්ටි වෛරසය නිසා ජාතීන් පහතට ඇද දමා ඇත. අපට කිසිවක් නැත” යනුවෙන් ඔහු පවසයි.

වෛරසයට එරෙහිව සටන් කිරීමට තවත් ක්‍රමයක් නම්, එය ප්‍රතිවර්තනය කිරීම නැවැත්වීමට අමතරව, අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ නායකත්වය අනුගමනය කර ප්‍රතිදේහ වෙත යොමුවීමයි. වැන්කුවර් හි පිහිටි ජෛව තාක්‍ෂණ ආරම්භක ඇබ්සෙලෙරා මෙම ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කළේ කොවිඩ් -19 වෙතින් සුවය ලැබූ අයෙකුගෙන් ලබාගත් රුධිර සාම්පලයක ඇති සියලුම ප්‍රතිදේහ වේගයෙන් හඳුනා ගැනීමෙනි. නව කොරොනා වයිරසයට එරෙහි ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳව සමාගම පසුව ඔවුන්ව පරීක්ෂා කළේය. නියැදිය ලැබී සතියක් ඇතුළත, නියැදිය තුළ මිලියන ගණනක් හෝ බිලියන ගණනක් පොරොන්දු වූ ප්‍රතිදේහ 500 ක් ඇබ්සෙලෙරා විසින් හඳුනාගෙන ඇති බව සමාගමේ පර්යේෂණ හා සංවර්ධන අංශ ප්‍රධානී එස්ටර් ෆැල්කනර් පවසයි. කොවිඩ් -19 සඳහා ප්‍රතිදේහ පාදක ප්‍රතිකාරයක් සංවර්ධනය කිරීම සඳහා එය දැන් ඉන්දියානාහි ඖෂධ සමාගමක් වන එලී ලිලී සමඟ කටයුතු කරමින් සිටින අතර වෙන කවරදාකටත් වඩා වේගයෙන් වෙනස්වන පරීක්ෂණයක් සඳහා එය සූදානම් කර තිබේ. “සාමාන්‍යයෙන් අවුරුදු පහක් හෝ දහයක් ගත වන දෙයක් අපට මාස හතරකින් කළ හැකිය” කියා ෆැල්කනර් පවසයි.

නිව්යෝර්ක් ඖෂධ සමාගමක් වන රෙජිනෙරොන් විසින් ද මෙම ප්‍රවේශයම ගනු ලබන අතර එය පවසන්නේ අප්‍රේල් මැද භාගය වන විට තමන් විසින් හඳුනාගෙන ඇති වඩාත්ම ප්‍රබල ප්‍රතිදේහ නිපදවීම ආරම්භ කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බවයි. කෙසේ වෙතත්, එතැන් සිට, ප්‍රතිකාර ආරක්ෂිතද යන්න සොයා බැලීමට තවමත් දිගු මාර්ගයක් වන අතර, කෝවිඩ් -19 හි බරපතලකම හෝ කාලසීමාව අඩු කළ හැකිය.

එකතු කරන ලද ප්‍රතිදේහ මාත්‍රාවක් ජනතාවට ලබා දීමට වඩා පැරණි ක්‍රමයක් තිබේ: ආසාදනයට පහර දුන් පුද්ගලයින්ගෙන් ඒවා කෙලින්ම එකතු කිරීම. රෝග කාරක-සටන් ප්‍රතිදේහ නැවත යථා තත්ත්වයට පත්වන රෝගීන්ගේ රුධිරයේ ඉහළ මට්ටමක සංසරණය වේ. 1930 ගණන්වල සිට වෛද්‍යවරු ප්‍රතිදේහ බහුල රුධිර සෙරුමයක් ලබා දී ඇත්තේ එකම ආසාදනයකින් මංමුලා සහගත ලෙස රෝගාතුර වන පුද්ගලයින්ගේ ආරක්ෂාව වැඩි කිරීම සඳහා ය. මෙම උපක්‍රමය පෝලියෝ සහ ඉබෝලා වසංගත, සරම්ප පැතිරීම සහ 2003 SARS වසංගතය අතරතුර පවා ජීවිත බේරාගෙන ඇත. චීනයේ කෝවිඩ් -19 සඳහා මේ වන විටත් සිය ගණනක් දෙනා මේ ආකාරයෙන් ප්‍රතිකාර ලබා ඇති බව වාර්තා වී ඇතත් තවමත් සොයාගැනීම් ප්‍රකාශයට පත් කර නොමැත.

මේරිලන්ඩ් හි ජෝන්ස් හොප්කින්ස් මහජන සෞඛ්‍ය පාසලේ ආටුරෝ කැසඩෙවාල් පවසන්නේ, සෙරුමය තුළ ඇති ප්‍රතිදේහ මගින් ස්පොන්ජියක් කාන්දුවීමක් උරා ගන්නා ආකාරය හා සමාන වෛරස් ඇති වන බවයි. ඔහු දැන් සති හතරක් ඇතුළත උපාය මාර්ග ඇගයීම සඳහා අඩවි හතරක සායනික අත්හදා බැලීමක් කරමින් සිටී. ඔහු සුවපත් කරන පුද්ගලයන්ට තවමත් රෝගාතුරව සිටින අයට ප්‍රතිදේහ ලබා දිය හැකි කොරෝනා වයිරස් විශේෂිත ප්ලාස්මා බැංකුවක් අපේක්ෂා කරයි. මාස කිහිපයකින් එය භූමියෙන් ඉවතට යා හැකි බව ඔහු පවසයි. “එක් දිවි ගලවා ගත් කෙනෙකුට රෝගී පුද්ගලයින් දෙදෙනෙකුට උපකාර කිරීම සඳහා ප්‍රමාණවත් ප්ලාස්මා පරිත්‍යාග කළ හැකිය.

කොවිඩ් -19 ඖෂධ සඳහා වන තුන්වන ප්‍රධාන ප්‍රවේශය වන්නේ අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ භයානක, අධි ක්‍රියාකාරී ප්‍රතිචාරය වලක්වාලීමයි. මෙම, උපාය මාර්ග පැරණි හා නව මිශ්‍රණයකි. බොහෝ රෝගීන් මරණයට ටික කලකට පෙර සයිටොකීන් කුණාටුවක රෝග ලක්ෂණ අත්විඳින බව වටහා ගත් ස්විට්සර්ලන්ත ඖෂධ දැවැන්තයෙකු වන රොචේ ඔවුන්ගේ රූමැටොයිඩ් ආතරයිටිස් ඖෂධ වන ටොසිලිසුමාබ්ට මෙම ක්‍රියාවලියට බාධා කළ හැකිදැයි සොයා බැලීමට පටන් ගත්තේය. ඖෂධය ක්‍රියා කරන්නේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ ත්වරකයක් ලෙස ක්‍රියා කරන සයිටොකීන් ඉන්ටර්ලූකින් -6 අක්‍රිය කිරීමෙනි. සමාගම විසින් මෙම මාසයේදී විශාල සායනික අත්හදා බැලීමක් සඳහා කොවිඩ් -19 මගින් ඇති කරන ලද නියුමෝනියාව ඇති පුද්ගලයින් බඳවා ගැනීම ආරම්භ කරනු ඇත. තවත් ප්‍රති-ඉන්ටර්ලූකින් -6 ඖෂධයක් වන සාරිලුමාබ් ද පරීක්ෂාවට ලක් කෙරේ. පවත්නා ඖෂධ සඳහා අහඹු ලෙස පාලන අත්හදා බැලීම් කිරීමට සුදුසුම අවස්ථාව මෙයයි. අපට ඒවා ඉතා ඉක්මණින් ධාවනයට යොමුකළ හැකිය, ”මැන්සන් පවසයි. කෙසේ වෙතත්, මෙම කුඩා නිරික්ෂණ පමණක් ඇති ඖෂධ විශාල සමූහයක් තුළ භාවිතා කිරීම ගැන ඇය කනස්සල්ලට පත්ව සිටී.

ක්‍රියා කරන දේ පිළිබඳව අපට හොඳ අදහසක් ලැබුණු පසු, අසීරු කොටස ඇත්ත වශයෙන්ම එය මිනිසුන්ට ලබා දිමය. “අනුපාත සීමා කිරීමේ පියවර වනුයේ විද්‍යාව නොව නිෂ්පාදන හැකියාවයි. බිල් ඇන්ඩ් මෙලින්ඩා ගේට්ස් පදනමේ ප්‍රකාශකයෙකු වන ජෙෆ් චර්ටැක් පවසන්නේ මෙම ඖෂධ පුළුල් ලෙස ලබා ගත හැකි බවයි. පසුගිය මාසයේදී සංවිධානය විසින් කෝවිඩ් -19 චිකිත්සක ත්වරකය නමින් ප්‍රයත්නයක් දියත් කළ අතර එය ඖෂධ සංවර්ධනය එහි මුල් අවධියේ සිට නිෂ්පාදන හා බෙදාහැරීම් දක්වා වේගවත් කිරීම සඳහා ඩොලර් මිලියන 125 ක් දක්වා දායක වනු ඇත. චර්ටැක් පවසන්නේ මෙම ක්‍රියාවලියේ සෑම පියවරක් සඳහාම අවධාරණය කිරීම ඖෂධවල මිල සහතික කිරීම සඳහා හිතාමතාම උපාය මාර්ගයක් වන අතර එමඟින් ඔවුන්ට අවශ්‍ය අයට ආදායම නොතකා ඒවා ලබා ගත හැකි වනු ඇති බවයි.

ප්‍රතිචක්‍රීකරණය කරන ලද ප්‍රතිකාර ක්‍රම ප්‍රතිඵලදායී බව අත්හදා බැලීම්වලින් පෙනී යන්නේ නම්, ප්‍රතිපත්තිමය වශයෙන්, ඒවා ප්‍රමාණවත් ප්‍රමාණයෙන් නිෂ්පාදනය කළ හැකි තාක් කල්, සති කිහිපයකට පසුව, කෝවිඩ් -19 සහිත පුද්ගලයින් සඳහා ඒවා ලබා ගත හැකි බව NIAID හි සායනික පර්යේෂණ සඳහා නියෝජ්‍ය අධ්‍යක්ෂ ක්ලිෆර්ඩ් ලේන් පවසයි. නව ප්‍රතිකාර මිනිසුන්ට ලබාදිමට පෙර මාසයක පමණ කාලයක් පරීක්ෂා කිරීම අවශ්‍ය වේ. එය දීර්ඝ ක්‍රියාවලියක් වන නමුත් ඖෂධ නිපදවිමට සඳහා වැයකරණ කාලය හා විශාල වශයෙන් කරනු ලබන සම්පත් ආයෝජන වලට අවසානයේදී ප්‍රතිඵලයක් ඇති බව සහතික කිරීමට ද එය උපකාරී වේ. “විශාලතම රෝගීන් සංඛ්‍යාවට වැඩිම ප්‍රතිලාභයක් ලබා දෙන්නේ කුමක් ද යන්න පිළිබඳව අප අවධානය යොමු කළ යුතුයි” කියා ලේන් පවසයි.

පිරිවැය සහ නිෂ්පාදනය තීරණාත්මක කාරණා වන නමුත් ඊටත් වඩා වැදගත් වන්නේ අපගේ ඖෂධ ක්‍රියා කරනු ඇති බවට විශ්වාසයක් තිබීම හා කිසිදු හානියක් නොකරනු ඇත. මෙම ලිපිය සකස් කරණ කාලය වන විට , නව කොරෝනා වයිරසයෙන් ගෝලීය මරණ සංඛ්‍යාව 50,000 ක් කරා ළඟා විය. හැකි ඉක්මනින් ඵලදායී ප්‍රතිකාර සඳහා ජනතාව අපෙක්ෂා දල්වා සිටි. නමුත් අපට ඉක්මන් ලෙස ක්‍රියා කළ නොහැක, ලේන් පවසයි. “මෙවැනි වසංගතයක් ඇතිවිමේ දී, සැබවින්ම ප්‍රයෝජනවත් වන්නේ කුමන මැදිහත්වීම්දැයි සොයා බැලීම සහ ඒවා පුළුල් ලෙස ක්‍රියාත්මක කිරීම ඉතා වැදගත්” යැයි ඔහු පවසයි. කෙසේ වෙතත්, වැදගත් වන්නේ, “නැති මැදිහත්වීම් ඉවත් කර ඒවායින් මිදීම” යන්නයි.

මුලාශ්‍ර : කරීර් ආර්නෝල්ඩ්
www.tap.lk [email protected] What drugs could work and when can we get them for corona treatment?

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Close