Did you knowඔබ දන්නවාදScience

RT-PCR පරීක්ෂණ වල CT අගය ලෙස හදුන්වන්නේ කුමක්ද

Ct Value of PCR Test

Ct අගය යනු කුමක්ද?
cycle threshold සඳහා කෙටියෙන් Ct යනුවෙන් හදුන්වනු ලැබේ. RT-PCR පරීක්ෂණ වලදී මෙම Ct අගයකි ඉතා වැදගත් වේ. CT යනු වෛරස් ආර්එන්ඒ හඳුනාගත හැකි මට්ටමකට විස්තාරණය කිරීමට අවශ්‍ය චක්‍ර ගණනයි.
SARS-CoV-2 කොරෝනා වයිරසය හඳුනා ගැනීම සඳහා ඉතා වැදගත් මිනුම් දණ්ඩකි.

RT-PCR පරීක්ෂණයකදී, රෝගියාගෙන් එකතු කරන ලද ස්ලැබ් එකෙන් RNA ලබා ගනී. පසුව එය ඩීඑන්ඒ බවට පරිවර්තනය වන අතර එය පසුව විශාල වේ. විස්තාරණය යනු ජානමය ද්‍රව්‍යයේ පිටපත් කිහිපයක් නිර්මාණය කිරීමේ ක්‍රියාවලියයි – මේ අවස්ථාවේ දී, ඩී.එන්.ඒ. මෙය වෛරසයේ පැවැත්ම හඳුනා ගැනීමට පරීක්ෂණයේ හැකියාව වැඩි දියුණු කරයි. විස්තාරණය සිදුවන්නේ චක්‍ර මාලාවක් හරහාය – එක් පිටපතක් දෙකක් බවට පත්වේ, දෙකක් හතරක් බවට පත්වේ, සහ එසේ වේ – සහ හඳුනාගත හැකි වෛරස් ප්‍රමාණයක් නිපදවන්නේ බහුවිධ චක්‍රවලින් පසුවය.

ICMR උපදේශනයට අනුව, RT-PCR ප්‍රතික්‍රියාවක Ct අගය යනු පසුබිම් සංඛ්‍යාවට ඉහළින් සහ ඉහළින් PCR නිෂ්පාදනයේ ප්‍රතිදීප්ත බව හඳුනාගත හැකි චක්‍ර ගණනයි. සරලව කිවහොත්, Ct අගය යනු වෛරසය හඳුනාගත හැකි චක්‍ර ගණනකි. වැඩි චක්‍ර සංඛ්‍යාවක් අවශ්‍ය නම්, එයින් ගම්‍ය වන්නේ චක්‍ර ගණන අඩු වූ විට වෛරසය හඳුනා නොගත් බවයි. Ct අගය අඩු වන තරමට වෛරස් භාරය වැඩි වේ – මන්ද යත් වෛරසය අඩු චක්‍රයකින් පසුව හඳුනාගෙන ඇති බැවිනි.
එය වැදගත් වන්නේ ඇයි?
ICMR අනුව, Ct අගය 35 ට වඩා අඩු නම් රෝගියෙකු කෝවිඩ්-පොසිටිව් ලෙස සලකනු ලැබේ. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, චක්‍ර 35 ක් හෝ ඊට පෙර වෛරසය හඳුනාගත හැකි නම්, රෝගියා ධනාත්මක යැයි සැලකේ.
Ct අගය සම්ප්‍රේෂණ විභවතාවයේ මිනුමක් ලෙස කෙනෙකුට සිතිය හැකි බව ප්‍රමුඛ වෛරස් විද්‍යාඥ වෛද්‍ය ෂාහිඩ් ජමීල් පැවසීය. “එබැවින් මගේ උගුරේ හා නාසයේ වැඩි වෛරසයක් තිබේ නම් මම එය වඩා හොඳින් සම්ප්‍රේෂණය කරමි” යැයි අශෝක විශ්ව විද්‍යාලයේ ත්‍රිවිධි ජෛව විද්‍යා පාසලේ අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය ජමීල් පැවසීය.
Ct අගය 35 හි වැදගත්කම කුමක්ද?
ගෝලීය වශයෙන්, කොවිඩ් -19 සඳහා Ct අගය සඳහා පිළිගත් පරාසය 35 සිට 40 දක්වා පවතී, අදාළ පරීක්ෂණ උපකරණ නිෂ්පාදකයින්ගේ උපදෙස් මත. රසායනාගාර අත්දැකීම් සහ වෛරස් විද්‍යාගාර කිහිපයකින් ලබාගත් යෙදවුම් මත පදනම්ව ICMR සීටී අගය 35 ට ළඟා වී තිබේ.

නව උපදේශනයක් නොතිබුණද, බෝවන පුද්ගලයින් කිහිප දෙනෙකු අතුරුදහන් වීමට සහ රෝග සම්ප්‍රේෂණය වැඩි කිරීමට හේතු වන බැවින් අඩු Ct අගය පරාමිතියක් භාවිතා කිරීම සුදුසු නොවන බව ICMR මහාරාෂ්ට්‍ර රජයට දැනුම් දුන් බව ICMR හි නියෝජ්‍ය පොලිස්පති වෛද්‍ය බල්රාම් භාර්ගවා මහතා පවසයි.

Ct අගය සහ රෝගයේ බරපතලකම අතර යම් සම්බන්ධයක් තිබේද?
Ct අගය වෛරස් බර සමඟ ප්‍රතිලෝමව සම්බන්ධ වී ඇතත්, එය රෝගයේ බරපතලකම කෙරෙහි කිසිදු බලපෑමක් ඇති නොකරන බව විශේෂ experts යෝ පවසති. රෝගියෙකුට අඩු Ct අගයක් තිබිය හැකි අතර එයින් අදහස් කරන්නේ ඇගේ වෛරස් බර වේගයෙන් හඳුනා ගැනීමට තරම් ඉහළ මට්ටමක පවතින නමුත් ඇය තවමත් රෝග ලක්ෂණ රහිත විය හැකි බවයි.
මේ වසරේ ජනවාරි මාසයේදී ඉන්දියානු වෛද්‍ය ක්ෂුද්‍රජීව විද්‍යාවේ පළ වූ කුඩා අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ කෝවිඩ් -19 රෝගයෙන් පෙළෙන රෝගීන් තුළ සීටී අගයන් සහ රෝගයේ බරපතලකම හෝ මරණ අනුපාතය අතර කිසිදු සම්බන්ධයක් නොමැති බවයි. රෝගයේ බරපතලකම හා සසඳන විට රෝග ලක්ෂණ ආරම්භයේ සිට Ct අගයන් සමඟ වඩා ශක්තිමත් සම්බන්ධතාවයක් ඇති බව එය සොයා ගත්තේය.
Ct අගය මගින් උගුරේ ඇති වෛරස් බර ගැන මිස පෙණහලුවල නොවන බව පූනේහි දීනානාත් මංගේෂ්කර් රෝහලේ බෝවන රෝග පිළිබඳ උපදේශක වෛද්‍ය පරක්ෂිත් ප්‍රයග් මහතා පැවසීය. Ct අගය බරපතලකම සමඟ සම්බන්ධ නොවේ ඒය ආසාදනය සමඟ පමණක් සම්බන්ධ වේ. පළමු වාර්තාවේ මම ඇත්ත වශයෙන්ම සීටී අගය දෙස නොබලමි, නමුත් රෝහලේ රෝගීන් පසු විපරම් කිරීම සඳහා, මම සීටී අගය සලකා බලමි, එවිට රෝගියා කොවිඩ් නොවන ගොඩනැගිල්ලට මාරු කළ යුතුද නැද්ද යන්න තීරණය කළ හැකිය. . ආසාදිත දෘෂ්ටි කෝණයෙන් බලන කල, එය වැදගත් වන්නේ බරපතලකම නොව, ”වෛද්‍ය ප්‍රයග් පැවසීය.
ඉහළ Ct අගයක් සෑම විටම අඩු වෛරස් ප්‍රමාණයක් අදහස් කරයිද?
එය පැහැදිලිවම අනුමාන කිරීමක් විය හැකි නමුත්, සමහර විශේෂඥයින් අවධාරණය කරන්නේ සමහර රෝගීන්ට ඉහළ Ct අගයක් තිබිය හැකි නමුත් ඉතා සැලකිය යුතු මට්ටමේ Covid-19 ආසාදන ඇති බවත් අනෙක් අතට. RT-PCR පරීක්ෂණයක් අර්ථ නිරූපණය කිරීමේදී බොහෝ සාධක වැදගත් වන අතර, ප්‍රතිඵල නිදර්ශක එකතු කිරීමේ ක්‍රමය සහ ආසාදනයේ සිට එකතු කිරීම සහ විශ්ලේෂණය දක්වා කාලය මත රඳා පවතී.
පසුගිය වසරේ අගෝස්තු මාසයේදී ICMR උපදේශකයෙකු සඳහන් කළේ Ct අගයන් නියැදිය එකතු කර ඇති ආකාරය මත රඳා පවතින බවයි. දුර්වල ලෙස එකතු කරන ලද නියැදියක නුසුදුසු Ct අගයන් පිළිබිඹු විය හැකිය. මීට අමතරව, Ct අගයන් තීරණය කරනු ලබන්නේ පරීක්ෂණය සිදුකරන පුද්ගලයාගේ තාක්ෂණික නිපුණතාවය, උපකරණ ක්‍රමාංකනය කිරීම සහ පරිවර්තකයන්ගේ විශ්ලේෂණ කුසලතා මත ය.
නැවතත්, Ct අගයන් එකම පුද්ගලයකුගෙන් එකතු කරන නාසික සහ ඕරොෆරින්ජියල් නිදර්ශක අතර වෙනස් විය හැකිය. ප්‍රවාහනයේ උෂ්ණත්වය මෙන්ම විද්‍යාගාරයේ එකතුකිරීමේ සිට ලැබීමට ගතවන කාලය ද Ct අගයන්ට අහිතකර ලෙස බලපායි.

විදුසමය විද්‍යා සගරාව
09.05.2021
www.tap.lk

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Close