Focus අවධානයTechnology

covid-19 වෛරසයේ ජීව විද්‍යාව

Biology of the Covid-19 virus

කෝවිඩ් -19 වෛරසය මානව වර්ගයාගේ නවතම සතුරා වන අතර මිලියන ගණනකගේ ජීවිත අකාලයේ අවසන් කිරීමේ හැකියාව ඇත. මෙම නව කොරෝනා වයිරසය පාලනය කිරීම සඳහා අප එය තේරුම් ගත යුතුය. ලොව පුරා විද්‍යාගාර දැන් ඔවුන්ගේ සතුරා දැන ගැනීම සඳහා ඔරලෝසුව වටා වැඩ කරමින් සිටී.

වෛරස් විද්‍යාඥයින්ට තීරණාත්මක ප්‍රශ්න තුනකට මුලික වශ්‍යයෙන් පිළිතුරු සේවිමට සිදුවි ඇත.ඒනම් නව වෛරසය මිනිසුන්ට ආසාදනය වීමට එතරම් හොඳ වන්නේ කුමක් නිසාද? එය අප තුළ ඇති වූ වහාම එය ඉක්මණින් ප්‍රජනනය කරන්නේ කෙසේද? වෛරසය රෝග ලක්ෂණ එකවරම ඇති නොකරන්නේ ඇයි? මේ ගැටලුවලට පිළිතුරු සොයා ගැනිම මගින් රෝගයට ප්‍රතිකාර කිරීමට සහ එන්නත් නිපදවීමට ක්‍රම යෝජනා කරනු ලැබිමට හැකි වනු ඇත.මේ සියල්ල සදහා වෛරසයේ ජීව විද්‍යාවේ සොයාගත යුතුය.

සියලුම වෛරස් මෙන්ම, කොවිඩ් -19 වෛරසය ප්‍රජනනය සඳහා ජීව සෛල වලට ආසාදනය විය යුතුය. සෑම වෛරසයක්ම සෛලයක් සිදුරුකරගෙන එහි අභ්‍යන්තරයට ගමන් කර සෛලයේ යාන්ත්‍රණයන් භාවිතා කර නව වෛරස් සැදිමට අවශ්‍ය දේ නිපදවාගෙන වෛරසය නැවත නැවත ප්‍රතිස්ථාපනය හෙවත් ගුණනය සිදුවේ.මෙම නව වෛරස් පසුව සෛලයෙන් පිට කරනු ලැබේ, එහිදී ඔවුන්ට තවත් සෛල ආසාදනය කළ හැකිය .ඒහිදි එකම ශරීරයේ නව සෛල හෝ නව ධාරකයකයෙකුගේ සෛල වලට ඇතුල්විය හැක.
කොවිඩ් -19 වෛරසය කොරෝනා වයිරස පවුලකට අයත් වන අතර ඒවා තරමක් සංකීර්ණ වේ. සෑම කොරෝනා වෛරසයකම මධයේ ආර්එන්ඒ දාමයක් ඇත, එය වෛරසයේ ජාන රැගෙන යන ඩීඑන්ඒ වලට සමාන අණුවකි. මේ වටා ප්‍රෝටීන් කවචයක් ඇති අතර එය ලිපිඩ නමින් හැඳින්වෙන අණු ස්ථර දෙකකින් වට වී ඇත. මෙම පිටත පටලය ප්‍රෝටීන වලින් පිරී ඇති අතර සමහර ඒවා මුහුදු ඉකිරියක ඇති කරල් මෙන් කැපී පෙනේ.

ස්පයික් ප්‍රෝටීන ඉතා වැදගත් බව මොන්ටානාහි ජාතික අසාත්මිකතා හා බෝවන රෝග පිළිබඳ ආයතනයේ මයිකල් ලෙට්කෝ පවසයි. සෛලයකට පිටතින් ඇති ප්‍රෝටීනයකට සම්බන්ධ කරමින් ඔවුන් වෛරසය සඳහා නැංගුරමක් ලෙස ක්‍රියා කරයි.

මාර්තු 9 වන දින ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයක දී සියැටල්හි වොෂිංටන් විශ්ව විද්‍යාලයේ ඇලෙක්සැන්ඩ්‍රා වෝල්ස්ගේ නායකත්වයෙන් යුත් පර්යේෂකයෝ ඉලෙක්ට්‍රෝන අන්වීක්ෂය භාවිතා කරමින් කෝවිඩ් -19 වෛරසය මත ස්පයික් ප්‍රෝටීන වල පරමාණුක ව්‍යුහය තීරණය කළහ. මෙම තොරතුරු සමඟ, නිෂේධක ඖෂධ මගින් වෛරසයට මිනිස් සෛලයකට සම්බන්ධ වීම වළක්වාලීමට දැන් සැලසුම් කළ හැකිය.

වෛරසය සදහා ඖෂධක් නිපදවිමේ තවත් ප්‍රවේශයක් නම් ස්පයික් ප්‍රෝටීන සම්බන්ධ වන මිනිස් සෛලවල ඇති ප්‍රෝටීන ඉලක්ක කිරීමයි. එය සිදු කිරීම සඳහා, අපි මුලින්ම ඒවා මොනවාදැයි දැනගත යුතුය. මෙම ක්‍රමය සඳහා එක් ක්‍රමයක් වන්නේ වෛරසයට සමීපව සම්බන්ධ SARS වෛරසය භාවිතා කරන ඇමුණුම් ලක්ෂ්‍යය අධ්‍යනය කිරිමයි. පෙබරවාරි අග දී, ඇන්ජියෝටෙන්සින්-පරිවර්තනය කරන එන්සයිම 2 (ACE2) නව කොරෝනා වයිරසයේ ස්පයික් ප්‍රෝටීන් ACE2 සමඟ බැඳී ඇති බව සනාථ කරන කිහිප දෙනෙකුගෙන් එක් කණ්ඩායමක් බවට ලෙට්කෝගේ කණ්ඩායම පත්විය.

ලෙට්කෝ පවසන්නේ ACE2 සඳහා භූමිකාව අපට පැහැදිලි කල හැකි බවයි. “එය පෙනහළු තුළ මෙන්ම ජිරණ පද්ධතිය තුලද ප්‍රකාශ වන බවද, එමගින් වෛරසයට එම ස්ථාන විශේෂයෙන් පෙනහළු ආසාදනය වීමට හේතුව අර්ධ වශයෙන් පැහැදිලි කළ හැකිය බවය.”

කෙසේ වෙතත්, වෛරසය හුදෙක් ACE2 සමඟ සම්බන්ධ නොවේ. ස්පයික් ප්‍රෝටීන මුලින්ම බෙදී යා යුතු අතර, මෙය සිදු කිරීම සඳහා මිනිස් සෛල ප්‍රෝටීන යොදා ගනී. මේ ආකාරයෙන් සහයෝගයෙන් ක්‍රියා කරන එක් ප්‍රෝටීනයක් වන්නේ ට්‍රාන්ස්මෙම්බ්‍රේන් ප්‍රෝටියේස් සෙරීන් 2 (TMPRSS2) වන අතර එය මාර්තු මාසයේදී ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයන දෙකකින් හඳුනාගෙන ඇත. ෆුරින් නම් දෙවන ප්‍රෝටීනයට ද ස්පයික් ප්‍රෝටීන බෙදිය හැකි බව වෝල්ස් කණ්ඩායම සොයා ගත්තේය.
ජර්මනියේ ලුබෙක් විශ්ව විද්‍යාලයේ රොල්ෆ් හිල්ගන්ෆෙල්ඩ් පවසන්නේ “මේවා ඉලක්ක විය හැකි” බවයි. අපට මෙම මානව ප්‍රෝටීන ඖෂධ මගින් අවහිර කළ හැකි නම්, වෛරසයට ධාරක සෛලයට ඇතුළු වීමට නොහැකි වනු ඇත.ඒසේම මෙම ක්‍රියාවෙන් ප්‍රෝටීන වල සාමාන්‍ය ක්‍රියාකාරිත්වයට ද බාධා ඇති විම මගින් අතුරු ආබාධ ඇති විය හැකි බවටද සදහන් කල යුතුය.

අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ ක්‍රියාවලියට සම්බන්ධ වන ලිම්ෆොසයිට් ප්‍රතිදේහජනක 6E (LY6E) නම් ප්‍රෝටීනයකින් වෛරසයට සෛල වලට ඇතුල් වීම බාධා කළ හැකිය. මාර්තු 7 වන දින ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයක දී ජර්මනියේ රුහර් විශ්ව විද්‍යාලයේ බොචුම්හි ස්ටෙෆනි ෆෙන්ඩර් සහ ඇගේ සගයන් පෙන්වා දුන්නේ LY6E මගින් කොවිඩ් -19 වෛරසය ඇතුළු බොහෝ කොරොනා වෛරස් සෛල තුළට ඇතුළු වීම නවත්වන බවත් LY6E නොමැති මීයන් ආසාදනවලට ගොදුරු වීමේ අවදානම වැඩි බවත් ය.
ඇය පවසන්නේ මෙම ප්‍රෝටීනය කරන්නේ කුමක්දැයි අප සොයා ගන්නේ නම්, එය ඖෂධයක් සමඟ අනුකරණය කළ හැකි බවත්, බොහෝ කොරොනා වෛරස් මගින් සිදුවන ආසාදනයට එරෙහිව සටන් කළ හැකි බවත්ය. කොරොන වයිරස් නිෂේධකයක් තිබීම පැහැදිලිවම වර්තමාන වසංගතයට පමණක් නොව අනාගත වසංගතවලට පවා විශාල වශයෙන් වැදගත් වනු ඇත.

වෛරස සෛල තුළට ඇතුළු වීම නැවැත්වීම එක් දෙයකි, නමුත් පුද්ගලයෙකු දැනටමත් ආසාදනය වී ඇත්නම් එය උදව් නොවනු ඇත. එවැනි අවස්ථාවකදී, සෛල තුළම පිටපත් කිරීමට වෛරසයකට ඇති හැකියාව බාධා කිරීමට අපට ක්‍රමයක් අවශ්‍ය වේ.

පැහැදිලි ප්‍රහාරක ස්ථාන දෙකක් තිබේ. වෛරසයට වර්ධනය වීමට නම් වෛරසයට ප්‍රෝටීන සෑදිය යුතු අතර එහි ආර්එන්ඒ ජිනෝමය පිටපත් කළ යුතුය. ප්‍රෝටීන පළමුව සාදනු ලැබේ. වෛරසයේ ආර්එන්ඒ ආසාදිත සෛලයකට ඇතුළු වූ විට, ධාරක සෛලයේ යන්ත්‍රෝපකරණ මඟින් වෛරසයේ ජාන සහ දාම කියවා වෛරස් ප්‍රෝටීන කිහිපයක් අඩංගු විශාල “පොලිප්‍රෝටීන” දෙකක් කියවනු ලැබේ. මේවායින් සමහරක් ප්‍රෝටීයෙස් ලෙස හඳුන්වන එන්සයිම වන අතර ඒවා මුලින්ම පොලිප්‍රෝටීන් වලින් කපා ඉවත් කර පසුව අනෙකුත් ප්‍රෝටීන කපා දමමින් ඒවායේ ක්‍රියාකාරිත්වය ඉටු කරයි.

හිල්ගන්ෆෙල්ඩ් පවසන්නේ “ඔබ එයට බාධා කරන විට වෛරසයට ප්‍රතිවර්තනය කළ නොහැක. ඔහුගේ කණ්ඩායම ප්‍රධාන ප්‍රෝටියේ පරමාණුක ව්‍යුහය තීරණය කර ඇති අතර එයට බැඳී ඇති ද්‍රව්‍ය හඳුනාගෙන ඇත.

ඔහුගේ කණ්ඩායම කොරොනා වෛරස් වල ප්‍රධාන ප්‍රෝටීන සඳහා නිෂේධනයක් සහ එන්ටරොවයිරස් නමින් හැඳින්වෙන කණ්ඩායමක් නිපදවා ඇති අතර එවැනි ඖෂධයක් ඖෂධ සමාගමකට සලකා බැලිමට තරම් පුළුල් ලෙස අදාළ වේය යන්න ඒවුන්ගේ බලාපොරොත්තුව වි ඇත. පර්යේෂකයන් එමඟින් කොවිඩ් -19 වෛරසය මත ක්‍රියා කරන ඖෂධයක් දියුණු කර ඇති අතර ඒය තනි සෛල මත ක්‍රියා කරන බව පෙන්වා දී ඇත. කෙසේ වෙතත්, ඖෂධය කොවිඩ් -19 සහිත පුද්ගලයින් සඳහා භාවිතා කිරීමට පෙර තවත් බොහෝ පරීක්ෂණ අවස්ථා තිබේ.

අනෙක් විකල්පය වන්නේ වෛරසය එහි ජානමය පිටපත් කිරීම නැවැත්වීමයි. මෙය සිදු කරනු ලබන්නේ තවත් වෛරස් ප්‍රෝටීනයක් වන ආර්එන්ඒ මත යැපෙන ආර්එන්ඒස් පොලිමරේස් (ආර්ඩීආර්පී) විසිනි. බොහෝ ආර්එන්ඒ වෛරස් ඔවුන්ගේ ජාන පිටපත් කිරීමේදී දෝෂ පරීක්ෂා නොකරයි, එබැවින් නවීකරණය කරන ලද ආර්එන්ඒ මුලික තැනුම් ඒකක කොටස් හඳුන්වා දීමෙන් ඒවා අවහිර කළ හැකිය.නමුත් වෛරසය මෙහිදි කේසේ හැසිරෙනවාද යන්න මත තිරණයක් ගත හැකි බව හිල්ගන්ෆෙල්ඩ් පවසයි.
අවාසනාවකට මෙන්, කොවිඩ් -19 වෛරසය වැනි කොරොනා වෛරස වලට එක්සොනියුක්ලීස් නමින් පිටපත් කිරීමේ දෝෂ පරීක්ෂා කිරිමේ එන්සයිමයක් ඇති අතර එමඟින් නවීකරණය කරන ලද ආර්එන්ඒ සංරචක ඉවත් කර පිටපත් කිරීම දිගටම කරගෙන යාමට ඉඩ ලබා දේ. හිල්ගන්ෆෙල්ඩ් පවසන්නේ “දැනට පවතින බොහෝ ආර්ඩීආර්පී නිෂේධකයන් කොරෝනා වයිරසයට එරෙහිව උදව් කරන්නේ නැත” කියායි.

කෙසේ වෙතත්, මූලික පියවරක් ලෙස, චීනයේ චෙංඩු වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ තායි යැංගේ නායකත්වයෙන් යුත් පර්යේෂකයන් විසින් රසායනික ද්‍රව්‍ය හතක් පිටපත් කිරිම අවහිර කරණ සංයෝග ලෙස හඳුනාගෙන ඇති බව ප්‍රකාශ කරයි. මේ අතර, මුලින් ඉබෝලා රෝගයට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා නිපදවන ලද රෙමෙඩිසිවර් නම් ඖෂධය RdRP නිෂේධනයක් ලෙස බලාපොරොත්තුවක් දී ඇත.

දිගු කාලීනව, මෙම වෛරසය පැතිරීමට එතරම් හොඳ වන්නේ මන්දැයි අප දැනගත යුතුය. “මෙම වෛරසය පුපුරා යාමේ බරපතලකම සඳහා විශාල දායකත්වයක් ලබා දී ඇත්තේ
හඳුනා නොගත් පැතිරීම” යැයි ලෙට්කෝ පවසයි.
වෛරසය පැතිරීමේ රහස වන්නේ අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ ක්‍රියාවලියට රහසින් දින ගණනාවක් අපගේ ශරීර තුළ ප්‍රජනනය කිරීමේ හැකියාවයි. කොවිඩ් -19 හි වඩාත් හඳුනාගත හැකි රෝග ලක්ෂණ නම් උණ සහ කැස්සය.ඇත්ත වශයෙන්ම උණ හා කැස්ස ඇතිවන්නේ අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය සටනට පැමිණිම නිසාය.නමුත් වෛරසය අමතර ජාන සමඟ මෙය ප්‍රමාද කරයි.

අපගේ සෛලයක් ආසාධනය වු විට ඉන්ටර්ෆෙරෝන් මාර්ගය ලෙස හැඳින්වෙන අනතුරු ඇඟවීමේ පද්ධතියක් අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ ඇත.වෛරසයේ මෙම “ව්‍යුහාත්මක නොවන ජාන” කේතය විසින් නිපදවන ‌ ප්‍රෝටීන මගින් මෙම අනතුරු ඇඟවීමේ පද්ධතියට බාධා කිරිම නිසා ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය සකීය විමට බාධා ඇතිකරණ බව ලෙට්කෝ පවසයි.

කොවිඩ් -19 වෛරසය ආරක්ෂා කරන පිටත ලිපිඩ ස්ථර ගණන

කොවිඩ් -19 වෛරසයේ සමහර ව්‍යුහාත්මක නොවන ජාන දන්නා ජානවලට සමාන ය, එබැවින් ඒවායේ ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳව හොද අනුමාන කිරීමක් කළ හැකිය. “නමුත් අපට ඇත්ත වශයෙන්ම ග්‍රහණය කරගත නොහැකි සමහර දේවල් ද ඇතැයි” ලෙට්කෝ පවසයි.

නුදුරු අනාගතයේ දී, මෙම ප්‍රෝටීන අවබෝධ කර ගැනීම පුපුරා යාම මන්දගාමී වීමට උපකාරී නොවනු ඇත, නමුත් එය අනාගතයේ දී ප්‍රතිවෛරස් ඖෂධ සෑදීමට උපකාරී වේ.
www.tap.lk
@March 2020

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Close