Environment පරිසරයExpose අනාවරණය

ශාක මගින් පෘථිවිය සුරකිනු ඇතැයි සෑම කෙනෙකුම තීරණය කළේ කේසේද ? ඒසේ නොවෙන්න බැරි ද?

How everyone decided trees will save the planet – and why they won’t

ගස් සිටුවීම සාමාන්‍යයෙන් එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරුන්ගේ කථා, එක්සත් රාජධානියේ මහ මැතිවරණ සටන් හෝ තෙල් සමාගම්වල ව්‍යාපාරික ස්ථානවල දක්නට නොලැබේ. දේශගුණික විපර්යාසයන්ට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඔබ කැපවී සිටින බව පෙන්වීමට පසුගිය වසර තුළ නැවත වන වගා කටයුතු ආරම්භ කිරීම ජනප්‍රිය ක්‍රමයක් වී තිබේ. අද අප සතුව ඇති ශාක ට්‍රිලියන 3 ට එකතු කිරීම සඳහා ගස් ට්‍රිලියන ගණනක් සිටුවීමට හෝ ආරක්ෂා කිරීමට මුල පිරීම් දක්නට තිබේ.

ගස් සිටුවීම, අධික උෂ්ණත්වය ඉහළ යාම වැළැක්වීම සඳහා මෙවලමක් බවට අප පත්කර ගත්තේ කෙසේද? වෙනසක් කිරීමට අවශ්‍ය තරම් කාබන් අගුළු දැමීමට අවශ්‍ය ශාක ප්‍රමාණයක් ඇත්ත වශයෙන්ම අපට සිටුවිය හැකිද? සමහර විට වඩාත්ම වැදගත් දෙය නම්, ගස් පිළිබඳ මේ සියලු කතා අපගේ අවධානය වෙනතකට යොමු කිරීමක් ද?
“ෆොසිල ඉන්ධන කර්මාන්තවලට ඔවුන්ගේ කාබන් විමෝචන තුලනය කිරීම සඳහා ස්වභාව ධර්මය යොදා ගන්නා බව පැවසිය හැකිය”

එක්සත් ජනපදයේ මේරිලන්ඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ සහ ශාක සිටුවිමට උනන්දුවක් දක්වන අනෙකුත් කණ්ඩායම් විසින් ආරම්භකල වන ග්ලෝබල් ෆොරස්ට් වොච් හි ෆ්‍රෙඩ් ස්ටොල් පවසන්නේ “හදිසියේම, මේ වසරේ උනන්දුව පුපුරා ගියේය. වැඩිවන මහජන අවධානය නිසා දේශගුණික ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳව වැඩි යමක් කළ යුතු බව රජයන් සහ ඒ් සම්බන්ධ ආයතන අවබෝධ කර ගැනීම හෝ නිසා අවම වශයෙන් ගස් සිටුවිම හා තවත් බොහෝ දේ කිරීමට පෙළඹවීම පෙනේ.

“මම හිතන්නේ දේශගුණික විපර්යාස පිළිබඳව දැන් විශාල සැලකිල්ලක් ඇති අතර මිනිසුන්ට ඒ ගැන යමක් කිරීමට අවංකවම අවශ්‍යයි. පසුගිය වසරේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ඉඩම් පරිහරණය පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ දේශගුණික විපර්යාස පිළිබඳ කමිටුවේ (අයිපීසීසී) වාර්තාවේ ප්‍රධාන කතුවරයකු වන ජොආනා හවුස් පවසන්නේ පහසු විසඳුම් සඳහා ඒවා උපකාරි විය හැකි බවයි. ගස් සිටුවීම ජනප්‍රියයි, සාමාන්‍යයෙන් එය ප්‍රතිවිරෝධී නොවන අතර කාබන් ගබඩා කිරීමට වඩා ප්‍රතිලාභ ගෙන එයි, අපගේ මානසික යහපැවැත්මේ සිට වන ජීවීන්ගේ වාසස්ථාන දක්වා. “මිනිස්සු ගස් වලට ආදරෙයි” කියා හවුස් පවසයි.

බොහෝ විට ගස් සිටුවිමේ මුල් අදහස පැමිනෙන්නට ඇත්තේ ගෝලීය උෂ්ණත්වය 2 ° C ට වඩා වැඩි වන්නට නොදි 1.5 ° C මට්ටමේ සීමා කිරිමට බාලාපොරොත්තු වු 2015 දි සකස් කල පැරිස් ගිවිසුම හරහා විය හැක.
මෙය 2018 IPCC වාර්තාවකට තුඩු දුන් අතර, එහිදි පැහැදිලි කළේ උෂ්ණත්වය වැඩිවිම 1.5 ° C දි නතර කිරිමට නම් ගෝලීය හරිතාගාර වායු විමෝචනය 2050 වන විට ශුද්ධ ශුන්‍යයට වැටිය යුතු බවයි. කාබන් ඩයොක්සයිඩ් ග්‍රහණය කර ගැනීමට යන්ත්‍ර වැනි “negative විමෝචන” තාක්ෂණය පිළිබඳව බොහෝ විවාද ඇති විය. නමුත් මේම තාක්ෂණයන් තවමත් ළදරු අවධියේදි පැවතිම නිසා, එකම විකල්පය ලෙස ගස් කෙරෙහි අවධානය යොමු විය.

වර්ජිනියා විශ්ව විද්‍යාලයේ ස්ටෙෆනි රෝ පවසන පරිදි “1.5 ° C සඳහා වූ නව අභිලාෂය වටා බොහෝ කතා කෘතිම negative විමෝචන තාක්ෂණයේ සිට විශේෂයෙන් සොබාදහම මත පදනම් වූ negative විමෝචන ක්‍රමවේදයකට වෙනස් විම සිදුවු බවයි.
නමුත් ස්විට්සර්ලන්තයේ ඊ.ටී.එච් සූරිච් හි ටොම් ක්‍රෝතර් සහ ඔහුගේ සගයන් විසින් පසුගිය වසරේදී ගස් උමතුව වේගවත් කරන්නට විය.පෘථිවියට හෙක්ටයාර් බිලියනයකට ආසන්න අමතර ගස් ප්‍රමාණයක් සදහා ඉඩ ඇති බවත්, එමඟින් වසර ගණනාවක් මානව වර්ගයාගේ කාබන් විමෝචන අගුළු දැමිය හැකි බවත් ප්‍රකාශ කළේය. පර්යේෂණය අධි තක්සේරු කිරීමක් ලෙස විවේචනයට ලක්ව ඇති නමුත් එය බලපෑම් සහගත වූ අතර ගෝලීය සිරස්තල බවට පත් විය. ඔක්ස්ෆර්ඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ මාර්ක් හිරොන්ස් පැවසුවේ “නැවත වන වගාව නීත්‍යානුකූල කිරීම සඳහා එය ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කළ බවයි.

මාස කිහිපයකට පසු, එක්සත් රාජධානියේ මහ මැතිවරණය ආසන්නයේ උද්ගෝසණය කරන දේශපාලන පක්ෂ, වැඩිපුරම ගස් සිටුවීමට පොරොන්දු වූයේ කවුරුන්ද යන්න පිළිබඳව තර්ක කළහ. පසුගිය මාසයේදී ලෝක ආර්ථික සංසදය 1t.org දියත් කළ විට ගස් ට්‍රිලියන ගණනක් සිටුවීමේ සැලසුමක් (මීට වසර තුනකට පෙර දියත් කළ අනෙකුත් සැලසුම් සමගින්) ඉදිරියට පැමිණි අතර පැරිස් ගිවිසුමෙන් එක්සත් ජනපදය ඉවත් කර ගත් එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පවා මෙම පියවරට සහාය දැක්වීය.
නමුත් අපි හෙට විශාල ප්‍රදේශ රෝපණය කිරීම ආරම්භ කළත්, දේශගුණික විපර්යාස සම්බන්ධයෙන් ක්‍රියා කිරීමට ප්‍රමාණවත් තරම් කාබන් ගබඩා කිරීමට ගස්වලට හැකිද?
ක්‍රෝතර් පුවත්පත පැවසුවේ හෙක්ටයාර බිලියන 0.9 කට ගිගාටොන් 205 ක CO2 අගුලු දැමිය හැකි බවයි. ගොවිතැන සඳහා වනාන්තර එළි පෙහෙළි කිරීම වැනි ඉඩම් පරිහරණ වෙනස ඇතුළුව මානව වර්ගයාගේ වාර්ෂික විමෝචනය ගිගාටෝන් 41 ක් පමණ වේ. නමුත් හවුස් පවසන්නේ බොහෝ පර්යේෂකයන් මෙම පුවත්පතෙන් කම්පනයට පත් වූ බවයි. “එය තරමක් හානිකර නිසා එය ගස්වලට කළ හැකි ප්‍රමාණයට වඩා කළ හැකි බව පෙන්වන බවයි” .

ප්‍රවීණයන් කිහිප දෙනෙක් විද්‍යාත්මක සඟරාවලට ගොස් එය භාවිතා කළ හැකි ඉඩම් ප්‍රමාණය අතිශයෝක්තියට නැංවූයේ ඇයිද යන්න සහ කාබන් කොපමණ ප්‍රමාණයක් ගබඩා කළ හැකිද යන්න පැහැදිලි කළහ. ඊට ප්‍රතිචාර වශයෙන් ක්‍රෝතර් පවසන්නේ විවේචන බොහොමයක් හොඳින් තහවුරු වී ඇති නමුත් සත්‍ය වශයෙන්ම කොපමණ ප්‍රමාණයක ඉලක්කයක් සපුරා ගත හැකිද යන්න පිළිබඳ ගෝලීය ඉදිරි දර්ශනයක් ලබා ගැනීම වැදගත් බවයි.

රෝයිගේ න්‍යයික සමාලෝචනය මත පදනම්ව, නැවත වන වගා කිරීම මඟින් වසරකට CO2 ගිගා ටොන් 1 ත් 10 ත් අතර අගුලු දැමීමේ හැකියාව ඇත. “කළ හැකි දේ අනුව, අපි වසරකට ගිගාටෝන් 3 සිට 4 දක්වා පැමිණියෙමු.
ගස් සිටුවීමේන් කාබන් ගබඩා කිරීමේ හැකියාව ගණනය කිරීම සඳහා තවත් පර්යේෂණ සිදු කෙරෙමින් පවතී. මේ අතර, එය මහා ව්‍යාපාර ආකර්ෂණය කර ගැනීමට තරම් විශාල බව පෙනේ. තමා සහ වෙනත් අය සඳහා කාබන් ණය ගෙවිම සඳහා නැවත වන වගා ව්‍යාපෘති සඳහා වසර තුනක් තුළ ඩොලර් මිලියන 300 ක් වැය කරන බව ෂෙල් පසුගිය වසරේ නිවේදනය කළේය.

ක්‍රෝතර්ගේ විශ්ලේෂණය මත ෂෙල්හි ඩන්කන් වැන් බර්ගන් මෙසේ පවසයි: “එයට අභියෝග කළ අය පවා එය සැබවින්ම විශාල යැයි අභියෝග කර නැත. එය විශාල හා ඉතා විශාල අතර මායිමේ ඇත. ” ඔහු පවසන්නේ ෂෙල්ගේම පර්යේෂකයන් සමඟ ඉදිරිපත් කරන ලද සංඛ්‍යා “අනුනාද” බවයි.
තෙල් සමාගම් නැවත වන වගා කිරීම කෙරෙහි දක්වන එවැනි උනන්දුව සමහර ප්‍රදේශවල අනතුරු ඇඟවීමේ සීනුව නාද කර තිබේ. “ෆොසිල ඉන්ධන කර්මාන්ත ඔවුන්ගේ වායු විමෝචන ආමන්ත්‍රණය කිරීම සඳහා ස්වභාව ධර්මය යොදා ගන්නා බව පැවසිය හැකිය. මෙය දේශගුණික විපර්යාස කෙරෙහි සැලකිය යුතු බලපෑමක් ඇති කරන විද්‍යාත්මක සිද්ධිය අනුව සැක සහිත ය” යි හිරොන්ස් පවසයි.

සමාගම් නොමැතිව රටවල් ට්‍රිලියන ගණනක් ගස් සිටුවීමේ අවදානමක් පවතින අතර රටවල් ද ඒවායේ විමෝචනය ගැඹුරින් කපා දමයි. ෂෙල් පවසන්නේ එය එසේ නොවන බවයි. “අප විසින් කළ යුතු වෙනත් දුෂ්කර දේවල් හා වෙනස්කම් වෙනුවට අපි මෙය අනිවාර්යයෙන්ම කලයුතුයි”. වැන් බර්ගන් පවසයි.
මහා පරිමාණ වනාන්තර විනාශය රටවල් වල ආර්ථිකයන් කාබන්හරණයට සමාන්තරව සිදු වුවද, නියමිත වේලාවට හා වේලාවට ගස් සිටුවිය යුතු යැයි ස්ටොල් අනතුරු අඟවයි. දේශගුණය හා ඒවා රෝපණය කළ පස සඳහා සුදුසු විශේෂ තෝරා ගැනීම මෙන්ම ජෛව විවිධත්වයට බාධා නොවී උපකාර වන ගස් සිටුවීම ඉතා වැදගත් වේ.
ජෛව විවිධත්ව අනතුරු ඇඟවීම

කාබන් ඉලක්ක කරා යාම සඳහා ගස් සිටුවීම තුන් ගුණයකින් වැඩි කරන ලෙස රජයේ දේශගුණික උපදේශකයින් ඉල්ලා සිටින එක්සත් රාජධානිය ගන්න. බ්‍රිතාන්‍ය පාරිසරික සංගමයේ ජේන් මෙම්මොට් පවසන්නේ ඔබ එක්සත් රාජධානිය සඳහා තෝරා ගත හැකි ගස් අතර ජෛව විවිධත්ව මට්ටම්වල විශාල වෙනස්කම් ඇති බවයි. “ඕක් සහ බර්ච් වැනි දෙයක් අපූරුයි – වචනාර්ථයෙන් ඒවා හා සම්බන්ධ විශේෂ සිය ගණනක් ඇත. සිකමෝර් වැනි දෙයක් මත තනි කුඩිත්තෙකු ඇත,” ඇය පවසයි.

බොහෝ විට සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල වනාන්තර විනාශය සිදුවිය හැකි ස්ථානවල හා අවට ජීවත් වන අය සිටිති. ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලද වනාන්තර සදහා දේශීය ජනතාව ආයෝජනය නොකරන්නේ නම් සියවස් ගණනාවක් තිස්සේ CO2 අගුලු දැමීමට තරම් කාලයක් නොනැසී පවතිනු ඇතැයි ස්ටොල් පවසයි. “සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල මිනිසුන් ගස්වල වටිනාකම ඉතා හොඳින් වටහාගෙන ඇත, නමුත් ඒවා රෝපණය කරන්නේ කවදාද සහ කොතැනද යන්න තීරණය කිරිම ඔවුන් විසින් සිදු කල යුතු අත්‍යාවශම කාර්යයකි.
දේශගුණික විපර්යාසයන්ට මුහුණ දීමේ හදිසි අවශ්‍යතාවයෙන් ප්‍රාදේශීය ප්‍රජාවන්ගේ අභිලාෂයන් නොසලකා හරිනු ඇතැයි හිරොන්ස් බිය වේ. “පුළුල් ලෙස වන විනාශය නිසා සමාජ හානියක් සිදුවීමේ විශාල අවදානමක් ඇතැයි මම සිතමි. භාවිතයට නොගත් ඉඩම් විශාල ප්‍රමාණයක් ඇති බවට අදහසක් ඇත, එය මිථ්‍යාවකි. ”
පාරිසරික ප්‍රතිෂ්ථාපන සමිතිය විසින් සකස් කරන ලද නැවත වන වගාව සිදුකල යුත්තේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර මාර්ගෝපදේශ තිබුණද ඒවා අනුගමනය කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් නොමැත.

අවසාන වශයෙන්, අගුළු දමා ඇති CO2 නිසි ලෙස ගණනය කිරීමට නම්, නැවත වන වගාව අධීක්ෂණය කිරීම අපට දිගු කාලයක් අවශ්‍ය වේ. එය පුදුම සහගත උපක්‍රමයකි. වනාන්තර විනාශය හඳුනා ගැනීම පහසුය – චන්ද්‍රිකා කොළ පැහැයේ සිට දුඹුරු පැහැයට හැරෙන ප්‍රදේශ පෙන්වයි. නමුත් නව ගස් හඳුනා ගැනීම ඔවුන්ට අපහසු වන අතර, පළමු වසර කිහිපය තුළ කුඩා පැළෑටි අභ්‍යවකාශයෙන් හඳුනා ගැනීමට අපහසු වනු ඇත. ඉහළ විභේදන රූප උදව් විය හැකිය.
සමහර විට අද වනාන්තර විනාශය කෙරෙහි ඇති අවධානයන් නැති වී ගියහොත් ඇතිවන ලොකුම විනාශය නම් විශාල ගස් ප්‍රමාණයක් අහිමි වීමයි. 2014 සිට 2018 දක්වා සෑම වසරකම එක්සත් රාජධානියේ වනාන්තර ප්‍රමාණය ලෝකයට අහිමි විය. ඇමසන් වැසි වනාන්තර විනාශ කිරීම දශකයක් තුළ ඉහළම මට්ටමට පැමිණ තිබේ. ඕස්ට්‍රේලියාවේ මෑතදී ඇති වූ ගින්නෙන් වික්ටෝරියා සහ නිව් සවුත් වේල්ස්හි වර්ග කිලෝමීටර් 64,000 ක් ගිනිබත් විය.
නැවත වන වගාව වු කලි “එය සදාකාලික විවාදයක්” කියා ස්ටොල් පවසයි. “ඇත්තටම අපට වනාන්තර විනාශය නැවැත්විය යුතුය.නමුත් නැවත වන වගා කතාව නිසා වනාන්තර විනාශය සම්බන්ද අපගේ අවධානය වෙනතකට යොමු කිරීමක්ද? අනෙක් අතට, ඔබ IPCC දෙස බැලුවහොත් අපට එම negative විමෝචන අවශ්‍ය වේ. අපිට වෙන කෙනෙක් ඒය කරන තුරා බලා සිටිය නොහැක. ”

ඇඩම් වෝගන් ගේ ලිපියක් මගින් සකස් කරණ ලදි.
www.tap.lk

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Close